13+ Chất liệu vải may áo sơ mi bền đẹp được ưa chuộng

Duke iu referuar këmishave, nuk jeni të panjohur për artikujt bazë dhe jashtëzakonisht të njohur në jetën e përditshme, por zgjedhja e pëlhurës së këmishës nuk është e qartë për të gjithë. Zgjedhja e pëlhurës së duhur të këmishës konsiderohet me të vërtetë një “kërcim” për të ndihmuar në përmirësimin e dizajnit dhe cilësisë së asaj këmishë. Për të kuptuar më mirë llojet pëlhurë këmishë ju lutemi lexoni artikullin më poshtë!

Përmbledhje e 13+ pëlhurave të preferuara të këmishave të qëndrueshme 2022

Sa pëlhura këmisha dini? Në treg sot, ka miliarda materiale të ndryshme, duke filluar nga pëlhurat e këmishave me cilësi të lartë deri te çmimet e arsyeshme. Megjithatë, është e rëndësishme që t’i jepni përparësi materialit që është i përshtatshëm për stilin e këmishës dhe nevojat e përdorimit. Për të kuptuar më qartë dhe në detaje, le të shkojmë me Tam Anh për të mësuar shpejt rreth 13+ modeleve më të njohura të pëlhurave të këmishave sot.

1. Pëlhurë 100% pambuk

Para së gjithash, materiali “kombëtar” që është më i popullarizuari në fabrikat profesionale të qepjes është 100% pambuk. Kjo pëlhurë është endur tërësisht nga pambuku natyral.

sup-may-so-mi-kaki

Ky material ka një kosto relativisht të lartë, por qëndrueshmëria, butësia, aftësia absorbuese dhe siguria e tij janë të padiskutueshme. Normalisht, pëlhura 100% pambuk zgjidhet nga shumë dyqane të modës për të dizajnuar dhe prodhuar veshje, veçanërisht këmisha, të cilat sjellin efekte mbresëlënëse estetike.

2. Mëndafshi pambuku

Pëlhurat e mëndafshta të pambukut janë të endura nga fibra natyrale, kështu që ato janë shumë absorbuese, super ajrosëse dhe ndjehen rehat dhe natyrale për t’u veshur. Në dimër, ky material ka aftësinë ideale për të mbajtur nxehtësinë pa shkaktuar shqetësime dhe shtrëngim të trupit. Këto konsiderohen përparësitë e jashtëzakonshme të kësaj pëlhure, e cila favorizohet nga prodhuesit.

chat-lieu-vai-may-ao-so-mi

Sidoqoftë, pambuku i mëndafshtë ka gjithashtu disavantazhe të caktuara. Për shembull, është e lehtë të humbasësh formën e këmishës pas një periudhe përdorimi, pëlhura është mjaft e rrudhur, kështu që duhet të hekuroset rregullisht.

3. Pëlhurë bambu

A keni dëgjuar ndonjëherë për pëlhurën bambu? Pëlhura bambu ose pëlhurë bambu është një material unik dhe gjithnjë e më i afërt, miqësor ndaj mjedisit. Kjo është një linjë pëlhure që përfaqëson një gjeneratë të re materialesh, me shumë përparësi të jashtëzakonshme.

Për shkak se bambuja është një bimë, ajo karakterizohet nga absorbueshmëria e saj shumë e mirë. Prandaj, fibrat e bëra nga bambu gjithashtu kanë këtë veçori, aftësinë për të thithur djersën më mirë se pambuku me më shumë se 50%. Përveç kësaj, kjo linjë pëlhure ka gjithashtu aftësinë për t’u përshtatur me temperaturën dhe motin, deodorues dhe antibakterial është gjithashtu shumë i mirë.

Megjithatë, ky material ka një kosto relativisht të lartë për shkak të procesit të komplikuar të prodhimit dhe burimit të pastër natyror të lëndëve të para. Duhet pasur kujdes që uji të mos lahet shumë i nxehtë, të thahet në temperaturë të lartë për të shmangur tkurrjen e pëlhurës bambu.

4. Pëlhurë modale

Vazhdimi i suksesit të pëlhurës Bamboo është materiali Modal – një pëlhurë që rrjedh nga druri i pemës së lisit që i përket grupit të pëlhurave të këmishave të meshkujve të klasit të lartë sot. Lisi është një pemë e vjetër, me vitalitet të fortë dhe me natyrë druri antibakteriale dhe antiinsekte. Prandaj, materiali i pëlhurës Modal nga pema e lisit vlerësohet si një material i pastër, i sigurt dhe miqësor ndaj mjedisit.

vai-lua-may-ao-so-mi

Produkti i përfunduar i pëlhurës modale është i butë, elastik dhe higroskopik deri në 50% më i lartë se pambuku. Veçanërisht, pëlhura Modal ka veti të mira antibakteriale, kështu që është shumë e popullarizuar tek meshkujt në dizajnet e këmishave.

Megjithatë, kostoja e pëlhurës Modal është relativisht e lartë dhe kjo është gjithashtu një pëlhurë “fastidioze”. Duhet pasur kujdes në procesin e butë të larjes dhe tharjes, duke shmangur temperaturat e larta për tkurrjen e pëlhurës.

5. Pëlhurë puplin

Njihet si një thurje e thjeshtë me një endje të ngushtë me devijim të imët dhe pëlhura pak më të trashë unike. Pëlhura puplin mund të bëhet nga një shumëllojshmëri përbërësish natyralë si pambuku, material elastik ose poliestër…

llojet e roleve-may-ao-so-mi-nam kopje

Le të hedhim një vështrim në disa nga avantazhet e këtij materiali si:

  • Sipërfaqe pëlhure super e butë
  • Pëlhura është më pak e rrudhur, ruan formën e saj të bukur
  • E qëndrueshme
  • Estetikë mbresëlënëse, duke sjellë bukuri të hollë, luks dhe.

Megjithatë, pëlhura Poplin është mjaft e lehtë dhe e butë, kështu që është e vështirë të bësh një formë kur qep një këmishë. Materiali i këmishës puplin ka një perde, noton, por nuk mund të krijojë dizajne të forta si xhinse ose kaki.

6. Dobby Textile

Dobby e endur është në fakt një pëlhurë që është endur në një kornizë Dobby ose përmban modele të vogla gjeometrike që bien në sy. Pëlhura unike Dobby me teksturë të fortë ndihmon në nxjerrjen në pah të çdo modeli dhe modeli në këmishë.

Pëlhura Dobby e endur e butë dhe unike ofron frymëzim të pafund për stilistët e modës dhe është gjithashtu një material shumë popullor për të bërë këmisha.

7. Pëlhurë Kate italiane

Pëlhura italiane Kate i përket linjës së pëlhurave të klasit të lartë me bukuri delikate me pëlhurë të trashë të endur, sipërfaqe të butë, butësi të lartë, ngjyra më pak të gërvishtura dhe të larmishme. Meshkujt mund të zgjedhin tërësisht këmishën e tyre uniforme me material italian Kate, e cila është sa elegante, elegante dhe e bukur.

8. Pëlhurë amerikane Kate

Pëlhura amerikane Kate ka një aftësi shumë të mirë për të thithur djersën, kështu që shpesh është e dashur dhe e zgjedhur nga meshkujt për të bërë këmisha.

sup-may-ao-so-mi

Megjithatë, disavantazhi i këtij materiali është mjaft i përafërt, i vështirë, i lehtë për t’u ngatërruar nëse nuk përdoret dhe ruhet siç duhet.

Çmimi i pëlhurës së këmishave të Kate America është mjaft i mirë, duke poseduar disa veçori të mira si sipërfaqe të lëmuar, të ajrosur, më pak rrudha dhe formë të mirë.

9. Kaki. pëlhurë

Duke iu referuar emrave të pëlhurave për të bërë këmisha, është e pamundur të injorohet materiali Kaki. Kjo është një pëlhurë sintetike, një kombinim i pambukut dhe fibrave të bëra nga njeriu, e endur me një densitet të dendur, pëlhura është gjithashtu e fortë, kështu që kur përdoret për të bërë një këmishë, ajo sjell një nivel të lartë mbrojtjeje.

Avantazhi i këtij materiali është se ka një frymëmarrje shumë të lartë, pëlhura zakonisht është më pak e rrudhur dhe qëndron në formë, çmimi i këmishave Kaki është mjaft i mirë. Megjithatë, për shkak të fijeve të forta, sipërfaqja e këmishës është pak e ashpër dhe e ashpër. Pra, këmisha ndonjëherë është pak e ngurtë dhe nuk ka perde natyrale.

10. Liri (liri)

Materiali prej liri është i preferuar për këmisha verore. Jo vetëm që ka aftësinë për të thithur jashtëzakonisht mirë djersën, freskia është e këndshme, por pëlhura prej liri ka gjithashtu një rrudhë natyrale karakteristike. Prandaj, këmisha prej liri zakonisht nuk zgjidhet për ngjarje të rëndësishme, do të jetë një veshje e thjeshtë ose një artikull perfekt për të shëtitur nëpër qytet ose për të udhëtuar në plazh.

mau-vai-may-ao-so-mi

11. Pëlhurë Nano

Pëlhura Nano është një material inovativ që është mjaft unik dhe i përshtatshëm për të bërë këmisha, duke ofruar një ndjesi të rehatshme dhe komode të veshjes në çdo kusht moti.

Pëlhura Nanofiber rrjedh nga fibra natyrale si pambuku dhe liri për të ndihmuar burrat, kështu që është super i sigurt, sipërfaqja e pëlhurës është e lëmuar dhe aftësia për t’u thithur është shumë e mirë. Në veçanti, krahasuar me pëlhurën 100% pambuk, ky material ka një çmim më të mirë, cilësia nuk është inferiore.

12. Pëlhurë mëndafshi

Mëndafshi është gjithashtu një material mjaft i njohur në prodhimin e këmishave. Kjo konsiderohet gjithashtu një pëlhurë e bukur e këmishave të grave. Pëlhura është zakonisht e hollë, e butë, ka një perde të lartë, është më e lehtë se pëlhurat e tjera, kështu që ndihet rehat si “rrëshqitje” në lëkurë. Përveç kësaj, ky material është gjithashtu super i ftohtë dhe thithës i djersës, i përshtatshëm për motin nga vera në vjeshtë.

Megjithatë, kostoja e pëlhurës së mëndafshtë është mjaft e lartë, ngjyra e bojës ka qëndrueshmëri mesatare, është e lehtë për t’u përdorur dhe kërkon vëmendje gjatë larjes dhe tharjes për të shmangur dëmtimin e këmishës.

13. Pëlhurë e papërpunuar

Me fortësinë e saj karakteristike, pëlhura e trashë është një zgjedhje mjaft e përshtatshme për këmisha, veçanërisht pëlhura të bardha. Avantazhi i pëlhurës së ashpër është ngurtësia, sipërfaqja e mprehtë e pëlhurës dhe aftësia për të krijuar një formë standarde për mbajtësin. Materiali rrjedh nga fibra natyrale e kërpit, kështu që siguria është e lartë, çmimi është mjaft i mirë.

sup-may-ao-so-mi-trang

Megjithatë, ky material është relativisht i fortë, i ashpër dhe i trashë, kështu që shpesh është i përshtatshëm për t’u veshur në motin e vjeshtës.

Parimi i zgjedhjes së materialit më të mirë të qepjes së këmishës

Për të parë nëse pëlhura e këmishës është e përshtatshme apo jo, duhet të shikoni me kujdes origjinën, materialin dhe ngjyrën. Si në vazhdim:

1. Zgjidhni ngjyrën sipas çdo materiali

Zgjedhja e ngjyrave sipas preferencave tuaja, sensi i modës nuk mjafton. Duhet të keni dhunti për të zgjedhur ngjyrën e duhur për çdo material.

chat-lieu-ao-so-mi

Për shembull, modelet e këmishave mëndafshi do të bien në sy nga ngjyrat e errëta si e zeza, bluja blu, bluja e kobaltit ose do të bien në sy me tonalitetet neoni… Ndërkohë, këmishët me tonalitete të buta si pastel do të shkojnë shumë me materiale si fibra Nano, byrynxhyk apo Kate. pëlhurë.

2. Zgjidhni materialin e këmishës sipas stilit të veshjes

Në varësi të stilit apo dizajnit, rrobaqepësi do të zgjedhë materialet e duhura për të sjellë dizajnin më të bukur dhe standard të këmishës. Zakonisht, këmisha me forma të lirshme ose të lehta do të jenë mjaft ideale nëse qepen nga pëlhura mëndafshi ose byrynxhyk. Ose modelet klasike, bazë të këmishave do të jenë shumë të përshtatshme nëse qepen me pëlhurë Kate ose pëlhurë të ashpër.

3. Zgjidhni materialin sipas nevojave tuaja

Një nga parimet e zgjedhjes së një materiali të mirë të këmishës është t’i kushtoni vëmendje nevojave të mbajtësit. Ka shumë kritere të ndryshme, si zgjedhja e materialeve në varësi të motit, shijes estetike apo natyrës, kërkesave të punës…

sup-may-ao-so-mi

Byrynxhyk, pëlhura mëndafshi janë shpesh të përshtatshme për raste të rëndësishme ose ngjarje të kompanisë. Ndërkohë, ju zgjidhni një këmishë të thjeshtë ose pëlhura Kate do të jetë më e përshtatshme për të shkuar në punë, për të dalë për shëtitje.

Disa pyetje të bëra shpesh në lidhje me pëlhurat për këmisha për meshkuj/femra

Për t’i ndihmuar lexuesit të vizualizojnë më qartë dhe më në detaje, Tam Anh i dërgon menjëherë nënës së saj disa pyetje të bëra shpesh në lidhje me llojet e mëposhtme të pëlhurave për këmisha për burra dhe për gra:

1. Materiali i këmishës për verën e nxehtë

Moti i verës është zakonisht mjaft i nxehtë, i nxehtë, me temperaturë të lartë me diell të nxehtë. Prandaj, duhet t’i jepni përparësi zgjedhjes së këmishave që janë të holla, të lëmuara, të ftohta, me shpërndarje të mirë të nxehtësisë, të lehta për ta bërë lëvizjen më komode.

këmisha për meshkuj

këmisha për meshkuj

Sugjeroni disa materiale këmishë për verën si: Liri (Liri), Maddrai (Madras), Chambray, pëlhurë pambuku (pambuku)…

2. Çfarë lloj pëlhure këmishë nuk rrudhet në veshje

Le të hedhim një vështrim në disa materiale këmishë pa rrudha në veshje me Tam Anh, të cilat aktualisht janë të njohura si: Kate, Kaki ose Dobby Textiles.

3. Çfarë lloj pëlhure për të bërë këmisha të bukura për gratë?

Nëse dëshironi të bëni këmisha të bukura për femra, mund të zgjidhni pëlhura mëndafshi ose pambuku për të ndihmuar që këmisha të formohet më e bukur dhe më e përshtatshme. Përveç kësaj, pëlhura mëndafshi për këmishë ose byrynxhyk, ngjyrat e bukura dhe moda janë gjithashtu shumë të njohura dhe të zgjedhura nga zonjat.

sup-may-ao-aq-minu-dep

Me informacionin në artikullin e mësipërm, duhet të keni zotëruar mbi 13 materiale pëlhurë këmishë e qëndrueshme është më e popullarizuara. Për të zgjedhur një këmishë standarde të bukur dhe të përshtatshme, duhet të merrni parasysh me kujdes origjinën, ngjyrën dhe materialin e këmishës përpara se ta blini. Gjithashtu, mos harroni ta vizitoni tani Lëkurë Tam Anh për të admiruar koleksionin më të fundit të aksesorëve prej lëkure, super “hot” 2022 për ta bërë veshjen dhe këmishën më në modë!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 13+ Chất liệu vải may áo sơ mi bền đẹp được ưa chuộng . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *