Cách chụp ảnh giày đẹp bán hàng online đơn giản siêu chất

Tregu i shitjeve online të këpucëve po bëhet gjithnjë e më i ashpër konkurrues, jo vetëm për shkak të nevojave në rritje të njerëzve, por edhe për shkak të standardeve strikte të estetikës dhe cilësisë që përdoruesit vënë në plan të parë.

Prandaj, përdorimi i këshillave dhe aplikimi i softuerit të teknologjisë për të mbështetur fotografinë. Për të krijuar foto të bukura dhe realiste nga produktet tona për t’ua përcjellë klientëve është një nga punët e nevojshme. Ndihmoni shitësit të afrohen më shumë me klientët e mundshëm.

Në artikullin vijues, le të mësojmë rreth si të bëni foto të bukura me këpucë E thjeshtë për të ndihmuar shitjen në internet me super cilësi, kreativitet dhe përdorim popullor sot. Nga atje, ju mund të zgjidhni metodën e fotografimit që i përshtatet nevojave të çdo dyqani.

Çfarë duhet të përgatisni para se të fotografoni këpucët?

Për të marrë fotografi të bukura të këpucëve dhe për të tërhequr shumë njerëz për të parë dhe blerë, patjetër që duhet të përgatiteni përpara se të bëni fotografi. Pra, cilat janë gjërat që duhen përgatitur? Të gjitha do të ndahen në detaje më poshtë:

Çfarë duhet të përgatisni para se të fotografoni këpucët?

1. Zgjidhni vendndodhjen dhe sfondin e duhur

Mënyra e parë për të fotografuar këpucë të bukura që nuk mund të anashkalohen është të zgjidhni një sfond, një vend të përshtatshëm dhe të rregullt xhirimi që do ta bëjë foton edhe më të bukur. Nëse dëshironi të fotografoni këpucët në mënyrën më natyrale, mund ta vendosni modelin në këmbë dhe të fotografoni në rrugët e rrugës. Ose thjesht një kopsht me pemë të gjelbra dhe ajër të pastër.

Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të fotografoni këpucë të bukura në studio për t’i rregulluar dhe zgjedhur me lehtësi sfondin e xhirimit. Mos harroni të rregulloni dhe rregulloni sfondin përreth në mënyrë që të jetë i rregullt, duke shmangur shumë detaje që e bëjnë foton të pa fokusuar dhe konfuze.

Zgjidhni sfondin e duhur të fotografisë

2. Dritë

Ndriçimi është një faktor i rëndësishëm për të krijuar një foto të bukur dhe të jashtëzakonshme këpucësh. Në vend që të ndriçoni pamjen e përgjithshme rreth këpucëve, mund të aplikoni një metodë të bukur fotografike të këpucëve duke ndezur dritën në pjesën e dukshme të këpucës.

Kjo do ta ndihmojë shikuesin të përqëndrohet në tërheqjet në imazh. Zgjidhni ndriçimin e duhur dhe mos e lini të jetë shumë i errët apo shumë i ndritshëm.

3. Këndi i shkrepjes

Zgjedhja e këndit të duhur të shkrepjes do të krijojë efektin më të mirë për produktin tuaj të këpucëve. Ja se si të kapni këpucë të bukura me këndet më të mira dhe të tërheqni shumë njerëz:

  • Këndi horizontal: Shkakton kuriozitet.
  • Këndi kryq: Krijo realizëm dhe bie në sy.
  • Këndi katror nga lart: Ndihmon për të mbuluar të gjithë produktin.
  • Foto nga afër: Ndihmon për të nxjerrë në pah detajet e këpucës dhe për të krijuar qartësi.

Këndi i bukur i fotografimit të këpucëve

4. Softuer për redaktimin e fotografive

Përdorimi i softuerit të redaktimit të fotografive është faza e post-prodhimit pasi këpucët të jenë fotografuar. Një foto do të bëhet më e bukur dhe më tërheqëse nëse jeni një person që dini të modifikoni fotot dhe dini të kombinoni ngjyrat për të krijuar një foto harmonike dhe të bukur.

Nëse redaktoni foto në kompjuterin tuaj, Photoshop do të jetë një softuer profesional dhe i dobishëm për redaktimin e fotografive për ju. Përveç kësaj, ju mund të modifikoni shpejt fotot me telefonin tuaj nëpërmjet disa prej veglave të redaktimit të fotografive më poshtë:

  • Sistemet operative Windows Phone: Fotor, Nokia Camera, Photo Express.
  • Sistemi operativ IOS: Lightroom, Snapseed, VSCO, Canva, …
  • Sistemi operativ Android: Adobe Photoshop Express, Picsart, Lightroom, Snapseed, …

Mënyra se si të bëni këpucë të bukura ndihmon në krijimin e shumë fotove të bukura, por nëse dini të përdorni softuerin e redaktimit të fotografive, këpucët që merrni do të bëhen të përsosura dhe do të tërheqin më shumë shikues.

Disa softuer për të ndihmuar në nxjerrjen e fotografive të bukura dhe të thjeshta të këpucëve

Le të hedhim një vështrim në softuerin e mëposhtëm të bukur të fotografisë:

1. VSCO Cam

Për ata që duan të bëjnë foto, me siguri nuk do të jetë i panjohur për aplikacionin VSCO. Ky është një aplikacion shumë i famshëm që ju lejon të redaktoni foto me shumë funksione dhe filtra të ndryshëm. Ky aplikacion VSCO mund të përdoret për të kapur si njerëz ashtu edhe objekte. Kështu që ju mund të përdorni plotësisht VSCO si një softuer fotografik produkti.

Aktualisht VSCO po shkarkohet falas në telefona. Megjithatë, ka disa funksione që duhet të paguani për t’i përdorur. Sidoqoftë, investimi në një llogari VSCO është në të vërtetë një gjë e mirë sepse ato do t’ju ofrojnë përfitime të mëdha.

2. Ushqimore

Softueri i parë për redaktimin e fotografive të produktit që duam të prezantojmë është softueri Foodie. Ky është një softuer fotografimi dhe redaktimi i fotografive në telefonat celularë. Në këtë softuer, do të keni shumë filtra për të zgjedhur. Në varësi të llojeve të ndryshme të produkteve dhe kushteve të ndryshme të ndriçimit, mund të konsideroni zgjedhjen.

Ky softuer fotografik i produkteve Foodie tani është plotësisht falas në dyqanin e aplikacioneve. Mund ta instaloni direkt në telefonin tuaj me qëllim që të fotografoni produktet tuaja.

3. ANALOG

Për ata që i duan filmat me ngjyra dhe duan të kenë një grup fotosh produktesh në këtë stil, mund të mendoni për aplikacionin ANALOG. Aktualisht, ky aplikacion fotografie ka më shumë se 400 ngjyra të ndryshme të simuluara dhe është i dashur nga shumë njerëz. Prandaj, përdorimi i këtij aplikacioni fotografik është gjithashtu një sugjerim shumë i mirë.

Një pengesë që ndoshta nuk pëlqehet nga shumë njerëz është se ky softuer i fotografimit të produktit funksionon vetëm në sistemin operativ iOS. Prandaj, fusha e përdorimit të aplikacionit është mjaft e kufizuar.

4. PicsArt

Nëse dëshironi të redaktoni fotot në mënyrë më profesionale, mund të zgjidhni PicsArt. Ky softuer fotografik ka pothuajse të gjitha mjetet në një mënyrë shumë të plotë. Mjetet e fotografimit janë gjithashtu shumë profesionale. Prandaj, ky aplikacion përdoret nga shumë njerëz dhe i ka çmendur përdoruesit pas lançimit të tij.

Dhe tani ky softuer po shkarkohet falas nga dyqani i aplikacioneve. Mund ta shkarkoni dhe përdorni menjëherë.

5. Lightroom

Nëse jeni profesionist i imazhit, ndoshta nuk do të dini për aplikacionin Lightroom. Me versionin celular, do të keni ende funksionet më të mira të versionit të plotë në kompjuter.

Lightroom ende ju lejon të përdorni modifikimet më profesionale. Prandaj, zgjedhja e Lightroom është një sugjerim shumë i mirë për dyqanet online.

Udhëzime se si të merrni këpucë të bukura

Pasi të keni përgatitur elementët e nevojshëm për sesionin fotografik, mund të vazhdoni me xhirimin e produktit tuaj të këpucëve menjëherë! Megjithatë, për mënyrën më të mirë për të bërë fotografi të këpucëve të bukura, duhet të zgjidhni disa kënde të zakonshme të xhirimit më poshtë:

1. Këndi nga lart-poshtë ose nga poshtë-lart

Për të marrë një pamje të qartë të së tërës, një shkrepje nga lart-poshtë ose nga poshtë-lart është mënyra më e zakonshme për ta bërë këtë.

Përveç kësaj, kjo mënyrë e bukur e fotografimit të këpucëve me këtë kënd i ndihmon shikuesit të vizualizojnë lehtësisht produktin.

2. Këndi nga afër

Këndi nga afër përdoret shpesh në fotot që duan të “tregojnë” materialin, detajet si dhe dizajnin e produktit.

Ky është një kënd i përshtatshëm edhe për produkte të tilla si telefonat, orët, pantallonat, këmisha, pajisjet elektronike, etj.

3. Si të gjuani në nivelin e syve

Në këndet e zakonshme të shkrepjes, një foto e bukur e këpucëve në nivelin e syve ndihmon gjithmonë produktin në foto të dallohet më shumë. Kjo bën që shikuesit të mos ndikohen nga konteksti përreth, por t’i kushtojnë vëmendje vetëm produktit tuaj.

4. Këpucë e shkrepur me kënd diagonal

Nëse zgjidhni me zgjuarsi këndin e duhur të shkrepjes diagonale, do të krijoni foto të bukura dhe tërheqëse me një kombinim harmonik të sfondit dhe dritës.

Shënim, duhet të zgjidhni një kënd shkrepjeje me një diagonale të moderuar, në intervalin 20-30 gradë për të kapur fotot më të mira.

Këshilla për fotot perfekte të këpucëve

Krahas përgatitjes së elementeve teknike dhe këndeve të fotografimit të këpucëve, duhet të “fusni në xhep” disa këshilla më poshtë për t’i bërë fotot tuaja më perfekte dhe profesionale.

1. Mos i modifikoni shumë fotot tuaja

Pas bërjes së fotove të këpucëve, shumë i rëndësishëm është edhe redaktimi i fotografive. Photoshop është softueri më profesional për redaktimin e fotografive në dispozicion sot. Nëse modifikoni me telefonin tuaj, mund të përdorni Lightroom, Snapseed. Do të ndihmojë që fotografia të përpunohet me detaje të tepërta, të korrigjojë ngjyrën më të mirë të mundshme dhe shumë shpejt.

Ju dëshironi që fotografia juaj të dalë në pah, kështu që e keni redaktuar. Sidoqoftë, duhet të siguroheni që imazhi të sigurojë ende origjinalitet dhe mprehtësi.

Mos i modifikoni shumë fotot tuaja

Sidomos në tregun e modës së këpucëve, redaktimi i fotove që janë shumë të ndezura ose shumë “virtuale” do të bëjë që të humbasë autenticiteti. Plus, është e lehtë për shikuesit të humbasin simpatinë për produktin tuaj nga fotot e këpucëve të modifikuara tepër.

2. Zgjidhni një ngjyrë sfondi ose ngjyrë që është në kontrast me këpucët

Zgjedhja e sfondit të duhur është një faktor jashtëzakonisht i rëndësishëm dhe ka një ndikim të drejtpërdrejtë në fotot tuaja…

Mënyra më e mirë për të fotografuar këpucët me sfondin më të mirë është që ju duhet të zgjidhni një sfond me një ngjyrë ose kontrast me ngjyrën e këpucëve. Jo vetëm që i ndihmon këpucët tuaja të dallohen, por gjithashtu krijon tërheqjen maksimale të shikuesve kur shikojnë atë foto.

Duhet të shmangni zgjedhjen e një ngjyre që është e njëjtë ose e afërt me ngjyrën e këpucës pasi është e lehtë ta bëni këpucën në hije dhe të zhytet në sfond.

3. Jepini përparësi përdorimit të dritës natyrale

Përfitimi nga drita natyrale ju ndihmon të kurseni shumë para në krahasim me marrjen me qira të një studioje jashtë.

Në varësi të nevojës për dritë vërtet të fortë ose të butë, mund të zgjidhni të bëni fotografi në një ditë me re ose me diell. Përveç kësaj, ju mund të pajisni disa pajisje ndriçimi për të arritur cilësi dhe efikasitet më të lartë.

Mënyrat për të bërë foto të këpucëve sportive super të shitura

E vërteta është se shumë pronarë të dyqaneve të këpucëve e kuptojnë se të bësh një set fotografik nuk është aq e lehtë dhe e thjeshtë sa mendojnë njerëzit. Për të tërhequr klientët dhe për të ndërtuar ndërgjegjësimin e markës, ju lutemi referojuni mënyrave të mëposhtme:

1. Referojuni koncepteve të markave të mëdha dhe prestigjioze

Sa herë që keni një ide, mos hezitoni të kërkoni dhe të mësoni konceptet kreative të markave kryesore të këpucëve si Nike, Fila, Adidas, Converse, Gucci … apo edhe markave lokale në vend. Rregullimi i paraqitjes, dekorit dhe skemës së ngjyrave janë të gjitha shumë të rëndësishme për të nxjerrë në pah produktet e këpucëve, duke ndikuar drejtpërdrejt në sytë e klientëve, duke i bërë ata të impresionuar që nga hera e parë.

Referojuni koncepteve

Rëndësinë e konceptit dhe mënyrën se si të bëni foto të mira të këpucëve, sigurisht që e dini shumë mirë, ndikon drejtpërdrejt në efektivitetin e reklamës.

Kjo është arsyeja pse koncepti juaj përcakton nëse klientët do të “ndalojnë” apo do të shfletojnë reklamat e shumta që shfaqen çdo ditë të markave të tjera të këpucëve.

2. Nëse dëshironi të kapni këpucë të bukura dhe tërheqëse, kushtojini vëmendje detajeve

Qofshin këpucë për meshkuj, këpucë për femra apo këpucë unisex, qofshin këpucë sportive apo rrobe, duhet të kuptoni një të vërtetë që: klientët që blejnë këpucë i presin shumë në detaje: A është materiali i lëmuar, i butë, a jeni të rehatshëm? Forma e këpucëve përqafon këmbën? A ka këpucët vrima ajrimi për të parandaluar erën e keqe të këmbëve? Cila është tabani i këpucës, a është mjaft i lartë dhe estetikisht i këndshëm?

Duke e kuptuar këtë, mund të kuptoni se si të gjuani këpucët për të arritur efikasitet të lartë biznesi.

Kjo është gjithashtu një mënyrë e bukur për të kapur këpucë të bukura për shitje online për të tërhequr një numër të madh klientësh, sepse ata mund të mësojnë plotësisht nga AZ për produktin, pa pasur nevojë të shkojnë në vendin për të kontrolluar ose provuar dhe ende ndihen të sigurt. Prandaj, fotografitë e këpucëve të shitjes duhet t’i kushtojnë vëmendje këndeve nga afër me cilësinë më të mprehtë dhe më realiste.

3. Bëni një set fotografish me një ekip profesional

Për të zotëruar një set fotografik profesional këpucësh me cilësinë më të lartë, mund të bashkëpunoni me një ekip mediatik në vend që ta merrni vetë. Këto ekipe do të jenë përgjegjëse për konceptimin, përgatitjen e kompleteve të fotografimit të produkteve, vendosjen, dekorimin, kryerjen e xhirimeve dhe redaktimit nga AZ.

Në veçanti, kjo është edhe zgjidhja që shumica e dyqaneve përdorin për të kursyer kohë dhe kosto maksimale, dhe në të njëjtën kohë për të arritur efikasitetin më të lartë për publikimet mediatike.

Epilogu

Me ndarjen e mësipërme, shpresojmë të keni fituar më shumë informacione të dobishme rreth mënyrave të bukura, të thjeshta por krijuese për të bërë foto të këpucëve..

Për bizneset e prodhimit të këpucëve, dyqanet online të këpucëve ose markat moderne të këpucëve, aplikimi i teknologjisë për të mbështetur procesin e prodhimit është thelbësor. Ato përcaktojnë kryesisht strategjinë e zhvillimit të ardhshëm.

Në Tam Anh, ne gjithmonë presim t’ju shoqërojmë më tej në udhëtimin drejt realizimit të ëndrrave tuaja. Të gjitha modelet e këpucëve prej lëkure të markës janë një afirmim i cilësisë dhe dizajnit për të përmbushur nevojat e përvojës së produktit të përdoruesit.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách chụp ảnh giày đẹp bán hàng online đơn giản siêu chất . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *