Cách Sử Dụng Và Bảo Quản Ví Da Như Thế Nào?

Portofoli prej lëkure është një artikull i domosdoshëm dhe i rëndësishëm për meshkujt, Një portofol i mirë lëkure do të jetë gjithmonë i qëndrueshëm, elegant, jo jashtë mode dhe mund ta përdorni për dekada. Prandaj, portofoli ia vlen koha dhe mundi që keni bërë për t’u kujdesur dhe ruajtur për një kohë të gjatë.

Pra, si të përdorni dhe mirëmbani kuletat e lëkurës siç duhet? Mos u shqetësoni shumë për këtë, ndiqni këshillat e mëposhtme të Tam Anh.

Llojet e kuletave prej lëkure dhe mënyra e përdorimit të secilit lloj portofol

Kuletat e meshkujve kanë deri në 5 lloje të ndryshme. Në varësi të llojit të portofolit prej lëkure, do të ketë mënyra të ndryshme për t’u përdorur dhe mirëmbajtur:

së pari. Portofoli lëkure që paloset në gjysmë

Ky është lloji që përdorin 90-95% të meshkujve. Kuletat e dyfishta vijnë në dy lloje, një me një ndarje për monedha dhe këmbim dhe një pa. Shumica janë prej lëkure (dhe duhet të jetë prej lëkure që të duket mirë). Ky lloj nuk ka ndryshuar që kur ka lindur dhe nuk ka asnjë ndryshim.

Portofoli lëkure që paloset në gjysmë

2. Portofoli prej lëkure paloset në tre

Ashtu si një portofol i dyfishtë, por me më shumë hapësirë ​​për të mbajtur. Megjithatë, ky lloj është shumë i vështirë për t’u futur në xhepin e pantallonave, shpesh ju e përdorni këtë lloj ose e vendosni në çantën tuaj të dorës.

3. Portofoli i stilit të çeqeve

Ky lloj portofol është i përshtatshëm për gjigantët që paguajnë faturat ditore me karta bankare sepse i dedikohet vetëm mbajtjes së kartave bankare. Sipërfaqja për paratë është mjaft e vogël. Megjithatë, është shumë i përshtatshëm për ta përdorur këtë portofol veçmas si një portofol dytësor për të ruajtur të gjitha kartat tuaja në të (përfshirë dokumentet e automjetit).

4. Portofoli i specializuar në kartat

Ky stil është gjithashtu për ju djema për t’u përdorur për të mbajtur kartat dhe kartat e biznesit dhe vetëm ato dy gjëra. Nëse jeni të specializuar në përdorimin e këtij lloji, ai shpesh shoqërohet me një kapëse parash.

Portofoli për dokumente

5. Portofoli me kapëse parash

Ky lloj nuk është i zakonshëm në Vietnam, por është më i përshtatshëm për t’u përdorur, veçanërisht për zotërinj që kanë zakon të vendosin shumë gjëra të ndryshme në kuletat e tyre. Paratë e klipit përdoren vetëm për të prerë paratë, por nuk do të gaboheni kurrë. Më e mira për t’u përmendur është kapësja e parave që mund të kapet në portofol. Zotërinj vendosin të gjitha letrat, kartat, faturat në kuletat e tyre dhe kapëset e parave në kuletat e tyre. I pastër, i lehtë për t’u përdorur dhe jashtëzakonisht i lehtë.

ikonë e bukur e ndarjes Shiko produktet: Portofol lëkure për meshkuj Tam Anh

Gjërat që duhen pasur dhe jo në portofolin e meshkujve

Cili është qëllimi i portofolit të meshkujve? Sigurisht për të mbajtur para dhe gjëra të tjera.

Gjëja e parë që duhet të mbani mend është se një portofol është për para, por jo shumë. Kjo gjithashtu na shmang nga shpërdorimi i parave (bujaria e një burri është gjithmonë në përpjesëtim me sasinë e parave në portofolin e tij) ndërkohë që ndihmon të ndihemi rehat kur vishemi dhe shmangni harrimin e parave që nuk ia vlen.

Gjërat që duhet dhe nuk duhet t'i keni në portofol

Gjërat që duhet të keni në portofolin e meshkujve:

  • Karte identiteti
  • Liçensë
  • Sigurimi i makinës
  • Kartë bankare
  • Sigurim shëndetsor
  • Foto e të dashurit

Për më tepër, meshkujt shpesh kanë Fatura, Kartela Zbritje dhe Prezervativë në kuletat e tyre (Nëse portofoli është shumë i hollë, do të ketë një formë të rrumbullakët). Këto gjëra duhet t’i hidhni datën nga portofoli juaj.

Rregulla për përdorimin dhe mirëmbajtjen e kuletave të meshkujve

Rregulli 1: Asnjëherë mos lejoni që portofoli juaj të mbushet shumë

Kjo është gjëja më themelore që shumica e meshkujve kanë me portofolin e tyre prej lëkure. Ne shpesh nuk i kushtojmë vëmendje asaj që futet në portofolin tonë dhe thjesht e lëmë atë të mbushet me kalimin e kohës.

Ju nuk e dini se po shtrini grimcat e lëkurës dhe problemi nuk mund të rregullohet. Ka vetëm një mënyrë për ta parandaluar këtë, dhe kjo është të siguroheni që të merrni vetëm gjërat thelbësore – të kufizuara në një pjesë të vogël të kartave të kreditit, kartave të rëndësishme të biznesit dhe disa fatura.

Asnjëherë mos lejoni që portofoli juaj të mbushet shumë

Hiqni qafe kuponët e skaduar dhe faturat e vjetra menjëherë. Mos harroni të kontrolloni portofolin tuaj dy herë në javë për të rimbushur dhe organizuar artikujt e nevojshëm, kjo është ajo që po ndihmoni për ta mbajtur portofolin më mirë.

Rregulli 2: Mos u ulni në portofol

Mos harroni të hiqni portofolin tuaj nga xhepi përpara se të uleni. Sepse nëse nuk e nxirrni portofolin, përveçse ndikon në organizmin dhe shëndetin tuaj, edhe kuleta juaj dëmtohet lehtë.

Mendoni pak: kur uleni në portofolin tuaj për disa orë në ditë, po ushtroni më shumë presion mbi sipërfaqen e portofolit, duke bërë që kuleta të ulë “jetën”. Provoni të kaloni në portofolin tuaj në xhepin e përparmë ose mos harroni ta hiqni kur të uleni.

Mos u ulni në portofol

Rregulli 3: Vendi i ruajtjes

Mos e lini portofolin tuaj në një vend me lagështi të lartë ose në një vend ku është i lagësht, sepse vetë materiali i lëkurës së vërtetë përmban një sasi të caktuar uji, nëse portofoli është më i lagësht, do ta bëjë strukturën e sipërfaqes së lëkurës të lehtë për t’u qëruar, kalbur. dhe thyej vetëm.

Në mënyrë të ngjashme, kuletat prej lëkure nuk duhet të lihen në vende që janë shumë të thata, të nxehta, drita shumë e fortë mund ta bëjë lëkurën të thatë, të fortë dhe të plasaritur.

Mos e mbani portofolin kur duart tuaja janë të yndyrshme ose kafe, sepse ato janë katalizatorët që buburrecat dhe termitet të vizitojnë portofolin tuaj prej lëkure.

Kur nuk është në përdorim, mbajeni portofolin tuaj në një kuti dhe përfshini një qese rezistente ndaj lagështirës, ​​mos harroni ta vendosni portofolin në një vend të freskët dhe të thatë.

Mbajtja e portofolit tuaj të freskët dhe të bukur

Rregulli 4: Përdorni gjithmonë produktet e duhura të kujdesit

Lëkura është një material unik dhe ka kërkesa të caktuara për kujdesin e lëkurës. Ka tre gjëra që mund të dëmtojnë lehtësisht portofolin tuaj prej lëkure: papastërtia, teprica ose mungesa e lagështirës. Ja se si duhet ta bëni në çdo situatë:

Meqenëse e përdorni portofolin tuaj çdo ditë, është e natyrshme që portofoli juaj të ndotet me kalimin e kohës.

Bëni: Gjëja e parë dhe më e thjeshtë që mund të bëni është të blini solucione të gatshme posaçërisht për pastrimin dhe mirëmbajtjen e lëkurës.

Kur blini produkte lëkure, mos hezitoni të konsultoheni me stafin e shitjeve për këshillat e mirëmbajtjes, metodat e pastrimit dhe kërkoni këshilla nga ata për produkte të përshtatshme për pastrimin e lëkurës.

Për produktet prej lëkure të përdorura shpesh, disa herë në javë, fshijini me një leckë të butë të thatë mbi çantën, çantën tuaj ose përdorni një furçë këpucësh. Kjo punë nuk do të marrë shumë kohë, por ka një efekt të rëndësishëm në ruajtjen dhe zgjatjen e jetës së artikujve tuaj prej lëkure.

Një herë në çdo një deri në dy javë, mund të përdorni një zgjidhje speciale për artikuj lëkure për ta mbajtur lëkurën të butë, duke mbajtur në këtë mënyrë edhe formën e sendit.

Kur portofoli juaj ka njolla në sipërfaqen e lëkurës (përveç njollave të yndyrës), duhet t’i pastroni me një leckë të lagur të lagur me ujë, t’i fshini dhe t’i lini të thahen natyrshëm.

Mos: Përdorni sapunë dhe pastrues për të pastruar lëkurën tuaj, pasi ato mund të ndikojnë në përbërjen e lëkurës tuaj. Përdorni vetëm produkte të krijuara posaçërisht për përdorim në lëkurë. Absolutisht mos e ekspozoni në diell dhe mos përdorni tharëse, që do të shkaktojë tharjen e lëkurës, plasaritjen, madje edhe shpërthimin dhe ndryshimin e ngjyrës së lëkurës.

Nëse portofoli juaj ngjyhet në shi ose aksidentalisht derdhet ujë sipër saj, ja se si ta thani siç duhet portofolin tuaj.

Bëni: Fshijeni sipërfaqen me një leckë të pastër të thatë dhe lëreni kuletën të thahet në temperaturën e dhomës, për t’u siguruar që portofoli juaj të ruajë formën e tij origjinale.

Mos: Përdorni një tharëse ose lini portofolin tuaj në një vend me nxehtësi të tepërt, gjë që do të krijojë lehtësisht rrudha në lëkurë. Shpejt bëni që sipërfaqja e lëkurës të zhvishet.

Kur shihni të çara në sipërfaqen e portofolit tuaj, është një shenjë e qartë se lëkura po thahet. Ashtu si lëkura juaj, lëkura e portofolit do të ketë nevojë për pak lagështi për të rifituar butësinë e saj origjinale.

Bëni: Fërkoni pak locion ose zgjidhje të specializuar për t’i dhënë lagështi lëkurës. Përdorni produkte tërësisht natyrale që nuk do të reagojnë ndryshe nga ngjyrat bimore në lëkurën tuaj. Aplikoni një sasi të vogël në lëkurë dhe masazhojeni butësisht lëkurën me një leckë të butë.

Mos: Lëreni portofolin tuaj të thahet shumë përpara se të aplikoni hapat e mësipërm. Bëjeni zakon të kujdeseni rregullisht për portofolin tuaj prej lëkure.

  • Lëkura është e mykur dhe me erë të keqe

Metoda 1: Përdorni një leckë të butë ose sfungjer të njomur në fungicid, alkool të holluar me ujë të ngrohtë ose uthull etj., më pas fshijeni butësisht sipërfaqen e lëkurës së mykur të produktit, më pas lëreni lëkurën të thahet natyrshëm.

Për të deodoruar lëkurën kur mykohet pasi t’i hiqni, spërkatni në lëkurë pak pluhur talk ose vaj çaji, i cili do të reduktojë shumë aromën e pakëndshme dhe do ta mbajë aromën për një kohë të gjatë.

Metoda 2: Blini një çantë tharëse jashtë dyqanit për ta vendosur në një ndarje të vogël të çantës lëkure. Pasi të përdorni artikuj lëkure, vareni lart ose lëreni në një vend të thatë.

Metoda 3: Nëse myku është i fortë, mund të përdorni sapun për ta fërkuar atë zonë. Më pas përdorni një leckë të lagur për të hequr sapunin dhe lëreni të thahet në mënyrë natyrale.

Metoda 4: Përdorni një leckë të njomur me vaj pishe për ta fërkuar lëkurën e mykur.

Rregulli 5: Njihni procesin e pastrimit të portofolit

* Përgatitni:

  • Pëlhurë e butë
  • Pastrues i lëkurës ose ujë dhe sapun i butë
  • Hidratues për lëkurën

Pastrimi i kuletave prej lëkure për meshkuj

* Procedura

Hapi 1: Pastroni lëkurën

– Përdorni një leckë të pastër dhe të lagur për të fshirë njollat. Vazhdoni të fshini derisa njollat ​​të jenë të lagura, por jo të lagura.

– Aplikoni tretësirën pastrues në një leckë të butë. Ju mund të përdorni një pastrues çanta lëkure të blerë në dyqan, ose mund ta bëni vetë duke përzier disa pika ujë me sapun të butë (si sapuni i enëve pa aromë ose xhel dushi për fëmijë) me ujë të pastër.

Aplikoni kremin hidratues të lëkurës në qese kur të jetë tharë, përdorni një leckë të butë për ta aplikuar. Aplikoni krem ​​hidratues me lëvizje rrethore. Kremi hidratues do ta mbajë lëkurën të butë. Mos e zëvendësoni me kremin normal të duarve pasi kjo mund të njollosë dhe të ulë cilësinë e lëkurës.

– Konsideroni lustrimin e lëkurës me një leckë të thatë. Kjo do të ndihmojë në rikthimin e strukturës dhe shkëlqimit të portofolit.

Hapi 2: Pastroni pjesën e brendshme të portofolit

– Hiqni të gjithë përmbajtjen e portofolit, kthejeni portofolin me kokë poshtë dhe tundeni – Kjo do të ndihmojë në heqjen e pluhurit ose zhavorrit në portofol.

Përdorni një pluhur për të pastruar papastërtitë brenda. Nëse nuk keni pluhur, mund të përdorni shirit ngjitës.

– Më pas, përdorni një peshqir të zhytur në një përzierje uthull dhe ujë të nxehtë (raporti 1:1), shtrydhni ujin për të fshirë pjesën e brendshme të portofolit.

ikonë e bukur e ndarjes Shihni gjithashtu: Si të ruani dhe rinovoni kuletat e lëkurës së krokodilit

Si të përdorni dhe mirëmbani një portofol lëkure: Disa këshilla të tjera

– Nëse jeni të shqetësuar për një metodë të caktuar pastrimi, mund ta provoni fillimisht në një pjesë të fshehur të portofolit, siç është pjesa e brendshme e portofolit.

– Nëse portofoli juaj prej lëkure është shumë i ndotur ose ka njolla që janë vërtet të vështira për t’u hequr, merrni parasysh ta çoni në një shërbim profesional lëkure.

Mbushni letrën rrotull në qese kur nuk është në përdorim. Kjo do të ndihmojë çantën të ruajë formën e saj origjinale, pa u përkulur.

Nëse përdorni çanta lëkure çdo ditë, duhet t’i pastroni një herë në javë me një leckë të butë, të lagur dhe ujë me sapun. Megjithatë kjo nuk vlen për çantat kamoshi.

– Asnjëherë mos vendosni një stilolaps të hapur në xhep. Jo vetëm që shkakton njolla boje në çantë, por gjithashtu mund ta bëjë çantën pis nëse prishet.

Nëse njolla nuk është ende e pastër, provoni të përdorni një lustër këpucësh që përputhet me ngjyrën e çantës për të mbuluar njollën.

Shmangni veshjen e çantave me ngjyra të lehta kur vishni rroba të errëta. Ngjyra nga rrobat mund të futet në çantë dhe të njollosë çantën.

– Ruajeni çantën në një mbështjellës ose në një këllëf jastëku të bardhë. Nëse çanta juaj erdhi me një çantë pëlhure kur e keni blerë, vendoseni aty. Kjo do t’ju ndihmojë të mbani çantën tuaj të pastër dhe të parandaloni pluhurin kur nuk është në përdorim.

përmbledhje

Shpresojmë, përmes këtij artikulli, do t’i ndihmojë burrat të kenë mënyra për të përdorur dhe mirëmbajtur kuletat e tyre prej lëkure për të qëndruar të bukur. Tam Anh Leather World ofron gjithmonë informacione të dobishme rreth lëkurës dhe veçanërisht prodhon dhe dizajnon mallra lëkure në modë, prestigjioze dhe me cilësi të lartë në Vietnam.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách Sử Dụng Và Bảo Quản Ví Da Như Thế Nào? . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *