Cách vệ sinh giày thể thao/sneaker đúng cách sạch như mới

Jeni besimtar në këpucët sportive dhe atletet, por produktet prej pëlhure në mënyrë të pashmangshme do të dëmtohen pas një kohe të gjatë përdorimi. Megjithatë, këpucët që përdorin materiale të bëra nga materiale sintetike janë të lehta për të mbledhur pluhur dhe duhen ruajtur me shumë kujdes. Duke e kuptuar këtë, Tam Anh dëshiron të prezantojë disa mënyra për t’i mbajtur atletet/atletet tuaja të qëndrueshme dhe me shkëlqim si të reja.

Kur duhet të pastroni këpucët?

Këpucët sportive janë një nga llojet e këpucëve që njerëzit përdorin shpesh çdo ditë. Nuk ka rregulla specifike pas sa kohësh duhet të pastrohen këpucët, kështu që në varësi të nevojave të çdo personi, ata mund të vendosin rregullat e tyre:

– Për këpucët që përdoren shpesh, është e lehtë të grumbullohet pluhuri dhe ka një rrezik të lartë për të humbur formën. Për këto raste pas çdo dite duhet të pastroni dhe mirëmbani siç duhet këpucët.

– Nëse përdorni këpucë në shi, duhet t’i pastroni menjëherë pas përdorimit. Edhe pse këpucët sportive janë mjaft të qëndrueshme dhe të qëndrueshme me kalimin e kohës, ekspozimi ndaj ujit për një kohë të gjatë shkakton gjithashtu që këpucët të zhvishen dhe të thyhen. Përveç kësaj, kur këpucët ngjyhen në ujë, shkakton edhe myk dhe aroma shumë të pakëndshme.

– Për këpucët që përdoren për sport apo ushtrime të forta, duhet t’i pastroni çdo ditë. Pas 1 ose 2 javësh, duhet t’i lani këpucët për t’u siguruar që këpucët janë më të pastra dhe më të qëndrueshme dhe për t’u siguruar që këpucët mund të zgjasin më gjatë.

Pastrimi i atleteve

Përcaktoni materialin e këpucëve që kanë nevojë për pastrim

Pastrimi i atleteve në mënyrë të gabuar gjithashtu mund të shkaktojë që këpucët tuaja të njollosen dhe të dëmtohen ose madje t’i humbasin formën e tyre. Për të larë siç duhet këpucët sportive dhe për të mos qenë të dëmtuara por gjithsesi të qëndrueshme dhe të bukura, fillimisht duhet të dini materialin e këpucëve, në mënyrë që të zgjidhni metodën më të përshtatshme të pastrimit të këpucëve për këpucët tuaja.Mik.

Materialet më të njohura të këpucëve sportive sot dhe që përdoren shpesh nga njerëzit janë kanavacë, rrjetë, gome, lëkurë dhe kamoshi. Pasi të keni përcaktuar materialin e këpucëve, mund të filloni të pastroni dhe pastroni atletet.

Udhëzime se si të pastroni dhe pastroni siç duhet këpucët sportive

Larja e këpucëve sportive nuk është shumë e vështirë, por njollat ​​do të mbeten ende për një kohë të gjatë në sipërfaqen e këpucëve nëse nuk dini si t’i pastroni siç duhet këpucët. Ja disa hapa që do të sugjerojmë se si të zbardhni atletet që do të pastrojnë njollat ​​duke ruajtur qëndrueshmërinë e këpucëve.

Hapi 1: Hiqni lidhësit e këpucëve dhe pastroni lidhësit e këpucëve

Gjëja e parë që duhet të bëni kur lani atletet është të hiqni lidhëset e këpucëve.

Për të pastruar lidhësit e këpucëve, fillimisht duhet të përdorni duart ose një furçë të lehtë për të hequr më lehtë të gjithë papastërtinë që është ende e ngulur në të. Më pas, duhet t’i njomni lidhësit e këpucëve në një përzierje zbardhues dhe ujë me sapun ose detergjent rrobash për disa minuta dhe më pas t’i lani si zakonisht. Shënim, duhet të vishni doreza kur përdorni zbardhues për të shmangur alergjitë në sipërfaqen e duarve tuaja.

Hiqni lidhësit e këpucëve dhe pastroni lidhësit e këpucëve

Hapi 2: Pastrimi paraprak i këpucëve (shkundni rërën, dheun, përdorni peshqir të lagur, ..)

Për ta bërë shpejt larjen e këpucëve të lehta dhe efektive, duhet t’i pastroni paraprakisht këpucët përpara se t’i lani ato. Fillimisht duhet të pastroni njollat ​​përreth këpucëve, duhet të përdorni një leckë të lagur për të fshirë sipërfaqen e njollës.

Më pas duhet të pastroni pjesën e brendshme dhe pjesën e poshtme të këpucës. Goditni lehtë këpucët në tokë dhe përplasni thembrat e këpucëve në mënyrë që rëra dhe balta e ngjitur në thembra të këpucëve të bien. Në fund, përdorni një furçë të thatë për të larë të gjithë këpucën.

Pastrim paraprak i këpucëve

Hapi 3: Përdorni një zgjidhje të zakonshme për pastrimin e këpucëve sportive

Aktualisht në treg ka shumë produkte të specializuara për pastrimin e këpucëve nga të cilat mund të zgjidhni. Këto produkte janë kryesisht në formë sapuni ose uji.

Në varësi të materialeve të ndryshme të këpucëve, duhet të zgjidhni furçën e duhur. Absolutisht mos i lagni këpucët në tretësirë ​​detergjenti sepse kjo vetëm i bën këpucët të zbehen shpejt dhe të dëmtohen lehtësisht.

Hapi 4: Përdorni ujë për të pastruar këpucët

Shpëlajini këpucët me ujë derisa sapuni të hiqet plotësisht. Fillimisht duhet të përdorni ujë të ngrohtë për të pastruar këpucët dhe më pas të përdorni ujë të ftohtë për të lënë detergjentin e mbetur të lahet. Pas larjes, duhet të mbani mend që të shkundni fort për të hequr të gjithë ujin e tepërt përpara tharjes.

Hapi 5: Thani këpucët siç duhet

Lërini atletet në një vend me hije dhe lërini të thahen në ajër. Ju mund të përdorni një leckë të thatë ose një peshqir letre të pastër nëse dëshironi që këpucët tuaja të thahen më shpejt. Sidomos, mos i thani këpucët në diell, kjo do t’i bëjë këpucët të zbehen më shpejt dhe të plasaritin vetëm formën.

Pas larjes së këpucëve të bardha, mënyra më e mirë për të tharë këpucët është të vendosni një shtresë letre në sipërfaqen e këpucëve për të shmangur njollat ​​pas tharjes së këpucëve. Kur këpucët janë tharë plotësisht, letra mund të hiqet.

Thani këpucët siç duhet

Hapi 6: Ruani dhe ruani

Ruani atletet në një vend të freskët dhe me ndriçim të dobët, por jo shumë të nxehtë ose të mbytur për të shmangur mykun ose zbardhjen e ngjyrës. Është më mirë t’i mbani atletet tuaja në një kuti këpucësh.

Hapi 7: Aplikoni nano shtresë të papërshkueshme nga uji

Ndikimi i shiut, erës dhe papastërtisë do të bëjë që këpucët tuaja sportive të dëmtohen shpejt, ndaj është absolutisht e nevojshme të mbulohen me një shtresë nano solucioni të papërshkueshëm nga uji. Sidomos me këpucë kamoshi.

Të gjitha mënyrat për të pastruar këpucët sportive si të reja

Për t’i mbajtur atletet tuaja të pastra si të reja, mund të aplikoni një nga metodat e mëposhtme të pastrimit:

1. Deodorizoni këpucët e zakonshme sportive

Këpucët sportive përdoren në shumë aktivitete, ndaj djersiteni lehtë. Kjo i bën këpucët erë të keqe dhe ndikon në cilësinë e këpucëve. Megjithatë, ju mund të deodorizoni këpucët tuaja duke:

Vendosni tableta deodorant në këpucë pas çdo përdorimi, kjo është një mënyrë e thjeshtë dhe shumë efektive.
Përdorni sprej deodorant për këpucët: Mund të përdorni disa vajra esencialë si livando, çaj, limon, rozmarinë, nenexhik … për të deodoruar këpucët.

Spërkateni me sodë buke ose pluhur talk për të ndihmuar në largimin e aromave të këpucëve. Thjesht duhet të spërkatni këpucët me pluhur talk ose sodë buke dhe më pas ta lini gjatë natës.

Deodorizoni këpucët e zakonshme sportive

Në rast se aroma është shumë e fortë, duhet t’i njomni këpucët në një legen me ujë të përzier me uthull për të pastruar bakteret që shkaktojnë erën.

2. Pastroni këpucët me pluhur sapuni dhe lëng për larjen e enëve

Pluhuri i sapunit dhe lëngu për larjen e enëve janë një pastrues shumë i sigurt këpucësh. Këta detergjentë nuk janë shumë të fortë, kështu që nuk dëmtojnë këpucët. Pastrimi i këpucëve në këtë mënyrë ndihmon për të hequr edhe njollat ​​më kokëforta.

Veproni si më poshtë:

  • Përzieni pluhurin e sapunit dhe lëngun për larjen e enëve në një legen me ujë.
  • Lagni këpucët dhe zhytni në përzierje.
  • Përdorni një furçë për të pastruar derisa të hiqen njollat ​​dhe më pas lajeni me ujë të pastër.

3. Si të pastroni këpucët sportive me limon të freskët

Limoni i freskët ka një efekt pastrues dhe deodorues falë përmbajtjes së tij acidike. Prandaj, pastrimi i përditshëm i këpucëve sportive me limon të freskët është shumë efektiv.

Së pari, prisni një limon të freskët dhe fërkojeni direkt në njollë, ose përdorni një furçë të zhytur në lëng limoni për ta pastruar. Më pas, përdorni pastrim me limon derisa të hiqen të gjitha njollat ​​dhe më pas lajeni me ujë të pastër.

4. Përdorni alkool për të zbardhur këpucët sportive

Atlete të bardha janë më të lehtat për të kapur papastërtitë dhe të verdhën. Ju duhet të aplikoni rregullisht metodën e pastrimit të këpucëve sportive për t’i mbajtur këpucët të pastra dhe më të qëndrueshme. Në veçanti, vera e bardhë është heqja më e mirë e njollave në këpucë.

Përdorni pambuk ose leckë të butë të njomur me alkool dhe më pas fërkojeni në sipërfaqen e këpucës. Alkooli në verë ndihmon për të hequr edhe njollat ​​më kokëforta. Pas pastrimit, lani këpucët me ujë të pastër dhe thajini.

Megjithatë, alkooli me përmbajtje të lartë alkooli mund të shkaktojë lehtësisht plasjen e këpucëve. Prandaj, duhet të jeni të kujdesshëm kur zgjidhni këtë metodë. Ju duhet të përdorni alkool me pak alkool ose alkool të holluar me ujë.

5. Përdorni furçë dhe pastë dhëmbësh

Pasta e dhëmbëve është e butë, por gjithsesi ndihmon në heqjen e njollave në këpucët sportive. Furça e vogël e dhëmbëve me qime të buta pastron lehtësisht detajet e vogla në këpucë. Kombinimi i pastës së dhëmbëve dhe furçës do të ndihmojë në heqjen e lehtë të njollave në sipërfaqen e këpucëve.

Duke bërë:

  • Vendosni pak pastë dhëmbësh në furçë.
  • Zhyteni furçën në ujë të ngrohtë dhe pastroni sipërfaqen e këpucëve.
  • Fërkojeni disa herë derisa njollat ​​të jenë të pastra, më pas lajeni me ujë të ngrohtë.

6. Si të pastroni këpucët sportive me lavatriçe

Pastroni këpucët me një makinë larëse kur këpucët tuaja nuk janë plotësisht të pastra nga njollat ​​me metodat e mësipërme. Vendosni atletet tuaja në një qese lavanderi dhe më pas lajini ato.

Megjithatë, nëse këpucët nuk janë të zverdhura dhe të ndotura shumë, nuk duhet ta aplikoni këtë metodë. Sepse larja në makinë larëse do t’i bëjë këpucët tuaja të humbasin formën dhe dëmtojnë më shpejt.

Pastrimi i këpucëve nuk është më një dhimbje koke nëse aplikoni mënyrat e mësipërme për të pastruar këpucët sportive. Ju duhet të aplikoni çdo ditë për t’i mbajtur këpucët tuaja më të qëndrueshme.

Disa zgjidhje të zakonshme për pastrimin e atleteve

Në varësi të llojit të këpucëve, ne kemi metoda të ndryshme pastrimi. Meqenëse këpucët janë prej lëkure dhe pëlhure të ndryshme, ato nuk mund të pastrohen në të njëjtën mënyrë, gjë që mund të shkaktojë gërvishtje dhe dëmtime. Shikoni zgjidhjet kryesore të pastrimit të këpucëve më poshtë:

1. Pastrues i këmbëve

Footlocker cleaner është një zgjidhje për pastrimin e këpucëve nga një prej markave më të mëdha të këpucëve në botë, e cila është shumë e pëlqyer nga klientët. Pastruesi i këpucëve Footlocker cleaner përdor teknologjinë e pastrimit kimik të përshtatshëm për shumë materiale, veçanërisht për këpucët sportive.

Pastrues këpucësh Footlocker Cleaner

Për këtë arsye, njësitë e shërbimit të pastrimit të këpucëve shpesh përdorin Footlocker Cleaner për të pastruar Adidas, Nike… dhe marka të tjera të famshme në botë. Nëse jeni një fanatik i këpucëve sportive dhe dëshironi të kujdeseni për këpucët tuaja në mënyrën më të përsosur, nuk mund ta injoroni këtë markë.

2. Zgjidhje e lëngshme për pastrimin e këpucëve

Liquiproof Labs është një zgjidhje për pastrimin e këpucëve me përbërës natyralë, e përshtatshme për shumë materiale si pëlhurë, brokadë, kamoshi… pa frikë se mos shkaktoni qërim, qërim apo aromë. Për më tepër, Liquiproof Labs është zgjedhur dhe vlerësuar nga shumë klientë për përbërësit e tij të mirë, të cilët nuk janë të rrezikshëm për përdoruesit dhe mjedisin.

3. Sof Sole për pastrimin e këpucëve

Sof Sole është një markë që kërkon shumë përpjekje për të investuar kur lançon shumë modele të produkteve optimale të pastrimit dhe mbrojtjes së këpucëve.

Zgjidhja për pastrimin e këpucëve Sofsole është e përshtatshme për shumë materiale të ndryshme, shumë e përshtatshme për kujdesin e këpucëve sportive me materiale të ndryshme. Me teknologjinë moderne amerikane, Sofsole është zgjidhja e shkëlqyer pas këpucëve të qëndrueshme.

4. Pastrues këpucësh Crep Protect

Zgjidhja për pastrimin e këpucëve Crep Protect përdor teknologjinë nano-veshjeje, e cila është e papërshkueshme nga uji dhe rezistente ndaj njollave për të ndihmuar në mbrojtjen optimale të këpucëve tuaja.

Përveç kësaj, Crep Protect ofron gjithashtu shumë produkte interesante si stilolapsa me bojë të mesme, stilolapsa për riparimin e plasaritjeve, jastëkë pastrimi të shpejtë dhe linja produktesh shtesë: sprej, peceta, stilolapsa për bojë, etj. Ky diversitet ka krijuar identitetin e vetë markës si dhe tërheqjen dhe tërheqjen e vëmendjes së klientëve.

5. Sneaker LAB

Sneaker LAB është një markë e veçantë nga Afrika e Jugut. Disa nga produktet që ofron Sneaker LAB përfshijnë solucione për pastrimin e këpucëve dhe peceta të shpejta.

Këto produkte janë bërë nga uji, biokimikatet dhe të paketuara në letër të riciklueshme miqësore me mjedisin. Sneaker LAB është një asistent efektiv për luftëtarët e atleteve, duke mbrojtur në mënyrë optimale bukurinë e këpucëve tuaja.

Epilogu

Shpresa me Si të pastroni atletet/atletet? mënyra e duhur dhe çfarë duhet ditur. Merrni kohë për të “kujdesur” për atletet tuaja; për të kursyer më shumë para. Ndiqni udhëzimet e sakta dhe të mjaftueshme në Tam Anh, shpresojmë që këpucët tuaja t’i mbani gjithmonë të bukura.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách vệ sinh giày thể thao/sneaker đúng cách sạch như mới . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *