Cách vệ sinh và bảo quản giày da bền đẹp như mới

Këpucët prej lëkure për meshkuj janë këpucët që nuk mund të mungojnë kurrë në garderobën e asnjë zotërie. Çdo zotëri zotëron të paktën një palë këpucë lëkure për meshkuj me cilësi të lartë, por jo të gjithë dinë si t’i pastrojnë dhe mirëmbajnë këpucët e tyre prej lëkure. Që këpucët prej lëkure të jenë gjithmonë me shkëlqim dhe të qëndrueshëm me kalimin e kohës, duhet gjithmonë një investim dhe vëmendje e caktuar. Pra, le të mësojmë me Tam Anh se si të pastrojmë dhe ruajmë këpucët prej lëkure po aq të bukura sa të reja.

Çfarë i bën këpucët prej lëkure të zhvishen dhe të thyhen shpejt?

Të dinë të pastrojnë dhe kujdesi i këpucëve prej lëkure Më pas, së pari le të zbulojmë se çfarë i bën këpucët prej lëkure të zhvishen, të humbasin formën dhe të prishen shpejt në mënyrë që t’i parandalojmë ato.

Ka shumë arsye, por dy kryesoret janë:

Arsyet objektive: Për shkak të motit, Vietnami ka një klimë të lagësht tropikale musonore me lagështi të lartë. Sidomos në ditët me shi, këpucët tuaja janë të lagura në ujë, të lagura etj. Njëkohësisht, dielli i nxehtë i verës është gjithashtu shkak që këpucët tuaja prej lëkure të humbasin formën dhe lëkura të shpërthejë lehtësisht.

Shkaqet subjektive: Nuk i keni pastruar dhe mirëmbajtur rregullisht këpucët.

Shkaqet e qërimit të këpucëve prej lëkure

Si të pastroni dhe pastroni këpucët prej lëkure

Me 3 mënyra shumë të thjeshta më poshtë mund ta bëni plotësisht vetë këpucë lëkure të pastra eshte e tija. Ndiqni menjëherë pjesën e Tam Anh më poshtë.

Hapi 1: Pastroni këpucët prej lëkure

Pastrimi i papastërtive dhe baktereve të këpucëve prej lëkure është një nga gjërat thelbësore për t’i mbajtur këpucët tuaja prej lëkure me shkëlqim si të reja.

Ju duhet të zgjidhni produkte natyrale që ndihmojnë në ruajtjen e shkëlqimit të lëkurës. Nuk duhet të përdoren pastrues kimikë me shumë aciditet ose pastrues që lënë mbetje ose ndonjë zhul; sepse kjo do ta bëjë më të lehtë hyrjen e baktereve në produkt, duke e bërë lëkurën të shurdhër dhe qepjet të thyhen lehtësisht.

Nëse pas pastrimit ka akoma detergjent të tepërt, përdorni një leckë të butë të lagur ose një furçë të vogël rreth thurjes për ta hequr plotësisht. Këshillohet që të zbardhni dhe të kujdeseni për artikujt prej lëkure përpara se të thahen.

Duke ju zbuluar një sekret kur pastroni këpucët prej lëkure është se, ju përdorni zbardhues në vende të vogla, të fshehura ku askush nuk mund të shohë, shikoni nëse ngjyra e këpucëve prej lëkure ka ndryshuar. Kjo do t’ju ndihmojë të shmangni rastin që ngjyra e këpucëve prej lëkure të jetë e copëtuar për shkak të zbardhuesit që përmban shumë acid që çon në dëmtimin e këpucëve tuaja prej lëkure.

Nëse këpucët prej lëkure janë të mykura, përzieni 5 ml tretësirë ​​fungicide me 500 ml ujë dhe më pas përdorni një leckë të pastër për të thithur dhe fërkuar në zonën e mykur. Më pas fshijeni me një copë pambuku ose leckë të njomur me gargarë antibakteriale. Lërini këpucët në një vend të thatë dhe lustrojini me llak këpucësh

Nëse myku është i vështirë për t’u hequr, mund të përdorni pak sapun, të lyeni lehtë pjesën e mykur dhe më pas ta fshini me ujë dhe një peshqir të thatë. Lëreni në një vend të freskët dhe të thatë në mënyrë natyrale.

Pastrimi i këpucëve prej lëkure

Kini parasysh kur pastroni këpucët prej lëkure në këtë hap

Përvoja për të mbajtur këpucët me shkëlqim: Përfitoni nga lëvozhgat e bananeve ose qumështi i freskët për të pastruar sipërfaqen e këpucëve.

  • Lëvoret e bananes janë jashtëzakonisht të dobishme në pastrimin dhe rinovimin e këpucëve prej lëkure. Lëkura e bananes përmban esencë kërcëllimë që jo vetëm pastron njollat, por gjithashtu ndihmon në mbajtjen e shkëlqyeshme të këpucëve prej lëkure. Kështu që. Pasi të keni ngrënë lëkurën e bananes, mos nxitoni ta hidhni, por përdorni pjesën e poshtme të lëvozhgës për të pastruar sipërfaqen e jashtme të këpucës.
  • Përdorimi i qumështit të freskët pa sheqer për të pastruar këpucët do të bëjë që qëndrueshmëria e këpucëve ose e artikujve prej lëkure të mos plasaritet.

Hapi 2: Zbutni lëkurën e këpucëve

Pas fshirjes dhe pastrimit, të gjitha lëkurat duhet të zbuten. Veçanërisht për këpucë lëkure të cilësisë së lartë si lëkurë krokodili, lëkurë lope, …. Për të zbutur këpucët prej lëkure mund të përdorni vajin ose vajin që përmban kondicioneri; Sepse kondicioneri përmban substanca vajore që ndihmojnë në lubrifikimin e lëkurës dhe rritjen e butësisë.

Zbut lëkurën e këpucëve

Shmangni produktet që përmbajnë naftë ose vaj mineral sepse do të dëmtojnë lëkurën më vonë.

Një palë këpucë lëkure duhet t’i zbusni 2 deri në 3 herë në vit. Sidomos këpucët që ekspozohen shpesh në diell duhet të zbuten vazhdimisht.

Hapi 3: Lustroni lëkurën e këpucëve

Që këpucët prej lëkure të jenë të qëndrueshme dhe me shkëlqim si të reja; Ju nuk dëshironi ta kaloni këtë hap lustrimi.

Te punosh lustrim këpucësh lëkure Për të qenë efektive, para lustrimit duhet të fshini papastërtitë në këpucë. Përdorni pokerin në mënyrë të arsyeshme midis pokerit me ujë dhe pokerit me krem. Sigurohuni që të hiqni lidhëset përpara se të lustroni këpucët.

Megjithatë, kur përdorni lustrimet e këpucëve, duhet t’i kushtoni vëmendje zgjedhjes së produkteve të mira lustruese. Sepse nëse nuk zgjidhen me kujdes, disa lustrime përmbajnë ngjyrues; Ata mund të humbasin natyralitetin e këpucëve prej lëkure. Disa produkte gjithashtu mund të bllokojnë poret e lëkurës, duke shkaktuar dëme të përhershme.

Llak i këpucëve

Kur përdorni lustrim këpucësh lëkure atëherë duhet të përdorni pëlhura të buta ose peshqirë për të lustruar. Përveç kësaj, ju mund të përdorni çorapin tuaj të vjetër për të mbështjellë 2 gishta në lustrin e këpucëve; pastaj larja në vend të furçës do t’i bëjë këpucët të shkëlqejnë pa gërvishtje.

Si të ruani dhe ruani këpucët prej lëkure pa u qëruar?

1. Si të mbroni këpucët prej lëkure sipas materialit

Këpucë lëkure e ndarë në 3 kategori kryesore: këpucë lëkure normale, këpucë lëkure me shkëlqim dhe këpucë kamoshi.

Përveç procesit të mësipërm të pastrimit me tipet e përgjithshme të lëkurës; Çdo lloj këpucësh lëkure ka karakteristikat e veta, ndaj edhe mënyra e ruajtjes ka pika të ndryshme.

Prandaj, duhet të dini se çfarë lloj lëkure janë këpucët tuaja në mënyrë që të zgjidhni kujdesin e duhur.

– Ruani këpucët prej lëkure

Me këpucët e bëra nga PVC, ju shmangni absolutisht ekspozimin ndaj temperaturave të larta ose detergjentëve të fortë. Është më mirë të përdorni vetëm një leckë të lagur për të pastruar këpucët kur është e nevojshme.

Dhe nëse nuk e përdorni shpesh, nuk duhet të ruhet për një kohë të gjatë në kuti. Rreth 3-4 javë; Duhet ta nxirrni për ta kontrolluar dhe ta thani në një vend të ajrosur për të shmangur mykun

Për këpucët e zeza prej lëkure të veshura për një kohë, ngjyra do të zbehet dhe madje do të plasaritet. Ne mundemi:

Lyejeni kallamarin në pak të bardhë veze. Më pas goditni disa herë sipërfaqen e lëkurës, më pas lëreni të thahet. Më në fund, këpucët tuaja do të duken sërish si të reja.

Për këpucët prej lëkure të pista të bardha, thjesht duhet të përdorni uthull për të thithur njollën e këpucëve. Më pas fshijeni me një peshqir të thatë dhe më pas lëroni të bardhë si të re. Kjo do të japë një efekt shumë më të mirë sesa aplikimi i llakut direkt në këpucët e bardha.

– Ruajtja e këpucëve prej lëkure origjinale

Këpucët prej lëkure me shkëlqim janë një nga këpucë lëkure më popullor sot. Ky lloj këpucësh është bërë nga lëkura e kafshëve si lëkura e buallit, e lopës dhe e dhisë. Këpucët prej lëkure të lëmuara janë marrë nga shtresa më e jashtme e lëkurës, duke ndihmuar që sipërfaqja e këpucëve të jetë më e shndritshme dhe e lëmuar. Ky lloj materiali është shumë i lehtë për t’u pastruar, i papërshkueshëm nga uji dhe i ndotur mirë.

Mund të përdorni pastë dhëmbësh ose aceton, .. Ose thjesht, mund të përdorni një leckë të butë të lagur në ujë të përzier me pluhur larës për të pastruar njollën; Më pas përdorni një leckë tjetër të thatë për të lustruar këpucët.

– Ruajtja e këpucëve kamoshi

Këpucët prej kamoshi janë më të vështirat për tu mirëmbajtur dhe pastruar nga të gjitha këpucët prej lëkure. Kamoshi ka vetinë të thithë ujin dhe të thithë papastërtitë. Për të ruajtur këtë lloj këpucësh, mund të bëni sa më poshtë:

Duhet të kufizoni veshjen e këpucëve në shi dhe t’i lini këpucët tuaja të lagen. Nëse këpucët tuaja lagen aksidentalisht, gjeni një libër këpucësh të butë dhe mbështilleni 2-3 herë rreth këpucës dhe lëreni në një vend të thatë. Mos harroni të lini gazetën e vjetër ose të shtoni shkumë brenda në mënyrë që këpucët të mos humbasin formën e tyre kur thahen; Lëreni gjatë natës për të vazhduar përdorimin.

Nëse këpucët prej kamoshi bëhen me baltë, prisni derisa balta të thahet plotësisht dhe më pas përdorni një furçë të butë; ose një gomë (gomë) për të hequr njollat ​​e papastërtive; Mos harroni të lani (zbardhoni) në të njëjtin drejtim dhe gjithashtu të krehni nëpër të çarat ku është e vështirë të pastrohet.

Nëse këpucët janë të yndyrshme, mënyra më e mirë është të përdorni një furçë të fortë për të pastruar kamoshin e vjetër. Më pas, nëse njolla mbetet, përzieni pak alkool me lëngun për larjen e enëve dhe fërkojeni me furçë. Nëse ende nuk funksionon, edhe nëse nuk dëshironi, duhet t’u thoni lamtumirë këtyre këpucëve.

Kur nuk vishni këpucë, mbështillni me kujdes këpucët prej kamoshi në gazetën e vjetër; ose ind dhe ruajeni në kuti në një vend të ajrosur mirë.

Produktet e rekomanduara për pastrimin e këpucëve prej kamoshi përfshijnë: Detergjent, furçë; dhe goma heq njollat ​​shpejt dhe me lehtësi dhe këpucët qëndrojnë të pastra.

2. Disa këshilla për ruajtjen dhe ruajtjen e artikujve prej lëkure

– Vishni këpucët siç duhet

Shpesh vishni këpucë pa u zhveshur apo zhbërë sepse mendoni se do të jetë më e shpejtë. Këto gjëra vetëm se bëjnë që këpucët të prishen më shpejt. Prandaj, sigurohuni që të hiqni lidhëset kur vishni ose hiqni këpucët prej lëkure; në mënyrë që këpucët tuaja të jenë gjithmonë të bukura dhe të mbajnë formën e duhur.

– Ruani këpucët prej lëkure të përdorura shpesh

Mbani këpucët tuaja prej lëkure të ndritshme dhe të bukura dhe ndjehuni gjithmonë rehat kur përdorni; duhet të kufizoni kontaktin e këpucëve me ujë; dhe lëmoni këpucët më shumë se 1-2 herë në javë.

Mirëmbajtja e duhur jo vetëm që i mban këpucët tuaja me shkëlqim; Gjithashtu ndihmon për të zgjatur jetën e këpucëve tuaja.

– Si të ruani këpucët prej lëkure të ruajtura?

Përpara se të vendosni këpucët në kutinë e ruajtjes, sigurohuni që këpucët të jenë të pastra dhe të thata ose që mund t’i lani siç duhet këpucët prej lëkure. Më pas duhet të aplikoni edhe një shtresë dylli bimor ose sallo në sipërfaqen e këpucës për të mbajtur lëkurën të mos thahet; Në të njëjtën kohë, futni gazetë për të mbajtur këpucët në formë. Kjo eshte rruga kujdesi i këpucëve lëkura nuk shpërthen në mënyrën më të mirë.

Nëse jetoni në një zonë me lagështi të lartë, ruajini këpucët tuaja në një qese plastike përpara se t’i vendosni në kuti. Mos harroni të nxirrni ajrin e mbetur në çantë në mënyrë që këpucët të mos mykohen.

Dhe mos harroni të lustroni për të pastruar papastërtitë përpara përdorimit.

Rastet e zakonshme që hasen kur përdorni këpucë lëkure dhe si t’i trajtoni ato

së pari. Këpucët prej lëkure janë të lagura ose të zhytura në ujë shiu

  • Këpucët e lagura: Vendosni pak pluhur gëlqereje në këpucë, lërini brenda natës. Pluhuri i gëlqeres ka efektin e thithjes së lagështirës në këpucë dhe gjithashtu ju ndihmon të shmangni artritin. Ose vendosni një qese me tableta rezistente ndaj lagështirës brenda këpucëve për të thithur lagështinë dhe spërkateni me pluhur talk ose përdorni një jastëk deodorues për të deodoruar këpucët.

Këpucët prej lëkure janë të lagura, të njomura në shi

Me këpucë me gëzof ose me shami brenda. Mund të përdorni një tharëse në nxehtësi të moderuar për t’u tharë në një vend të lagësht për disa minuta.

  • Këpucët e lagura: Në rast se këpucët tuaja lagen nga shiu ose lagen për ndonjë arsye, duhet:

Së pari, hiqni shtrojat dhe thani këpucët brenda.

Përdorni një leckë të lagur për një kohë të gjatë mbi njollat ​​dhe thajeni në mënyrë alternative sipërfaqen e këpucës.

Më pas, copëtojeni gazetën dhe mbushni këpucët që këpucët prej lëkure të mos humbasin formën dhe thajini shpejt këpucët; Ndryshoni shtresën e gazetës 2-3 herë në ditë.

Absolutisht mos vishni këpucë në diell; Për shkak se lëkura do të jetë e fortë, lëkura do të çahet dhe do të shkaktojë dhimbje në këmbë kur përdoret.

  • Shënim: Në ditët me shi, këshillohet të kufizoni kontaktin e këpucëve me ujin, sepse ato janë të lehta për t’u hequr nga ngjitja e këpucëve, duke çuar në fenomenin që uji mund të vërshohet brenda dhe kjo është gjithashtu. kujdesi i këpucëve lëkura më e mirë. Shpesh këpucët që janë të lagura do të jenë të prirura ndaj aromave; Kështu që ju duhet të dini mënyrën më efektive për të hequr qafe erën e këpucëve

2. Këpucët prej lëkure të plasaritura, duke shpërthyer, duke u qëruar

Pas një kohe të gjatë përdorimi të vazhdueshëm, këpucët prej lëkure do të zbehen ose do të plasariten. Mund të përdorni bojë kineze të zhytur në pak të bardhë veze dhe më pas ta rrahni në sipërfaqen e lëkurës. Kur të keni mbaruar fshirjen, nxirrni këpucët në një vend të thatë për t’u tharë. Edhe një lustër dhe do të habiteni që këpucët tuaja janë sërish si të reja.

3. Këpucë lëkure të forta

Kur përdora për herë të parë një palë këpucë lëkure Shpesh do t’ju shkaktojë dhimbje në thembër. Në atë kohë, mund të përdorni një sfungjer të lagur në thembër të këpucës për të zbutur lëkurën. Por mos e bëni këtë metodë shumë shpesh, kjo do të mykojë lëkurën e këpucëve. Ndikon në cilësinë e lëkurës dhe ka një erë të pakëndshme.

Këpucët prej lëkure gjatë një periudhe të gjatë përdorimi do të bëhen gjithashtu më të forta. Për të zbutur këpucët prej lëkure, përdorni një patate ose fërkoni një përzierje qumështi të freskët të pa ëmbëlsuar dhe lëng limoni të freskët në këpucë. Më pas lëreni të thahet dhe më pas lustrojeni në të njëjtën ngjyrë si lëkura e këpucës. Ju gjithashtu mund të përdorni vajguri për ta pastruar atë; Por mbani mend që të mos vishni këpucë në diell ose pranë një zjarri të nxehtë, gjë që do të bëjë që këpucët të çahen më shpejt.

4. Këpucë lëkure me erë të keqe

Këpucët prej lëkure që vishen për një kohë të gjatë shpesh do të djersiten, duke shkaktuar një erë të pakëndshme si për këpucët ashtu edhe për këmbët tuaja. Në këtë pikë, mund të lini jashtë deodorantin, pluhurin e talkut ose sodën e bukës; Ose lulet e grejpfrutit për të qëndruar gjatë natës do të eliminojnë erën. Veshja e çorapeve dhe shtrojave të cilësisë së mirë është gjithashtu një mënyrë efektive për të reduktuar aromat.

përmbledhje

Metodat e higjienës dhe kujdesi i këpucëve prej lëkure Sa më sipër i Tam Anh Leather World sigurisht që mund t’i ndihmojë zotërinjtë të marrin këpucë me shkëlqim; dhe gjithmonë plot besim sa herë që vishni ndonjë këpucë lëkure. Provoni disa nga mënyrat e mësipërme dhe uroj që djema të keni gjithmonë këpucë lëkure të bukura dhe të ndritshme si të reja

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách vệ sinh và bảo quản giày da bền đẹp như mới . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *