Vải linen là gì? Đặc điểm, ứng dụng, giá chất liệu vải Linen

Pëlhurë prej liri është një nga pëlhurat që po përdoret nga shumë konsumatorë dhe përdoret sot në tregun e modës. Krahas produkteve të pëlhurës prej liri të markave të tjera të modës si pëlhura xhinse apo pambuku (për të bërë rroba dhe çanta shpine), pëlhura prej liri është gjithmonë e preferuar nga konsumatorët dhe zgjedh të përdoret në jetën e përditshme.

Çfarë është pëlhura prej liri?

Pëlhura prej liri është një nga pëlhurat e para që u shfaq në tregun e modës. Pëlhura prej liri prodhohet tërësisht nga natyra pa shtuar aditivë gjatë procesit të prodhimit.

Liri (i njohur edhe si liri) është një pëlhurë e endur nga kërcelli dhe baza e bimës së lirit. Për shkak se fibrat e lirit kanë karakteristikat e të qenit të holla dhe të forta, pëlhurat e prodhuara janë kryesisht të sigurta për lëkurën, më të forta dhe më të shndritshme se pëlhurat e pambukut dhe janë të punuara me dorë pa pasur nevojë të kalojnë procese të ndryshme, të ndërlikuara.

Pëlhurë prej liri

Pëlhura prej liri në treg sot

Bazuar në faktorët në procesin e prodhimit, pëlhura prej liri ndahet në disa pëlhura të njohura si më poshtë:

1. Pluhur pëlhure prej liri

Kjo është një pëlhurë e butë, e lëmuar, e lehtë për t’u zbehur, por kur vishet ose përdoret, sjell një ndjenjë dhe rehati të këndshme në lëkurën e konsumatorit.

Ky është një nga materialet tipike që janë të freskëta dhe përdoren shumë nga njerëzit gjatë verës. Për shkak se ka një defekt që lehtë bëhet i butë, thjesht duhet ta pastroni dhe lani shumë herë pa pasur nevojë ose pa përdorur kimikate të forta, pëlhura prej liri pluhur shpesh degradohet jashtëzakonisht shpejt. Megjithatë, kjo pëlhurë është ende jashtëzakonisht e popullarizuar për njerëzit për t’u përdorur për qepje ose si perde, batanije, … për familjen.

2. Liri i lagur

Për shkak se i përket pëlhurës prej liri, ajo gjithashtu ka karakteristikat e përbashkëta të pëlhurës prej liri. Liri i lagur ka gjithashtu një material të butë dhe të rehatshëm.

Megjithatë, disavantazhi i tij ka një pikë të madhe minus është se është e lehtë të bëhet paste pas larjes, kështu që elasticiteti nuk është i lartë, qëndrueshmëria është gjithashtu e kufizuar. Kjo pëlhurë përdoret zakonisht për të bërë pëlhura qepëse që nuk kanë nevojë për tekstura shumë të sofistikuara si perde …

3. Pëlhurë prej liri me gëzof

Pëlhura prej liri është një pëlhurë me qëndrueshmëri të lartë, pëlhurë e butë dhe avantazh të jashtëzakonshëm për të mbajtur ngjyrën e pëlhurës për një kohë të gjatë, nuk ka tkurrje, kështu që pas shumë larjeve nuk deformohet dhe dëmtohet.

Pëlhurë prej liri

4. Pëlhurë prej liri mëndafshi

Liri mëndafshi, i njohur edhe si Lino Line – ky është një pëlhurë prej liri të klasit të lartë, përbëhet nga 2 pëlhura, liri dhe mëndafshi, duke siguruar butësi të përshtatshme për lëkurën e grave, shpesh përdoret për të qepur peshqirë. shall me tekstura shumëngjyrëshe dhe dizajne të bukura.

5. Liri i gërvishtur

Liri i gërvishtur, i njohur gjithashtu si Liri i lirshëm – është një pëlhurë që zakonisht ka ngjyrë pak kafe, ka një endje të gërvishtur që krijon karakteristikat e veta në sipërfaqen e pëlhurave të holla dhe të lehta. Përdoret shpesh nga dizajnerët për të qepur produkte luksoze si jelekë të hollë apo pantallona…

Pëlhurë prej liri të gërvishtur

Karakteristikat e pëlhurës prej liri

Pëlhura prej liri është një pëlhurë tërësisht natyrale që është veçanërisht e sigurt, miqësore me mjedisin dhe e përshtatshme për përdoruesit. Pëlhura është shumë më e qëndrueshme se pëlhurat e tjera në tregun e modës sot, deri në rreth 5,5 deri në 6,5 gm/den. Pëlhura prej liri është gjithashtu mjaft absorbuese, duke krijuar një ndjenjë komode për konsumatorët gjatë përdorimit.

Në veçanti, pëlhura prej liri ka gjithashtu rezistencë të mirë ndaj nxehtësisë, ju mund të thani rrobat e bëra nga pëlhura prej liri direkt në diell. Një nga karakteristikat më të rëndësishme të lirit është pëlhura e tij e lehtë dhe e ftohtë. Në shumicën e rasteve, kur zgjedhin rrobat e verës, njerëzit shpesh zgjedhin pëlhurë jo të endura prej liri, sepse janë të qëndrueshme dhe të freskëta, por çmimi është i përballueshëm për t’iu përshtatur nevojave të konsumatorëve.

Megjithatë, elasticiteti i pëlhurës prej liri është mjaft i ulët, mund të shfaqen rrudha dhe palosje në sipërfaqen e pëlhurës nëse e përdorim dhe e ruajmë gabimisht.

Avantazhet dhe disavantazhet e pëlhurës prej liri

1. Përparësitë

Pëlhura prej liri ka aftësinë të thithë djersën dhe të avullojë shpejt, duke ndihmuar në këtë mënyrë sipërfaqen e veshjes të thahet natyrshëm dhe shpejt.

Pëlhura prej liri është një pëlhurë krejtësisht natyrale pa konservues, kështu që do të dekompozohet lehtësisht kur nuk përdoret më. Për shkak të rezistencës së mirë ndaj nxehtësisë, pëlhura prej liri prodhohet për të bërë sende mbrojtëse nga dielli si mbulesa makinash, xhaketa minerale mbrojtëse kundër diellit, funde mbrojtëse nga dielli, etj.

2. Disavantazhet

Përveç avantazheve, kjo pëlhurë ka edhe disavantazhin se është shumë e lehtë për t’u rrudhur dhe për t’u dëmtuar pas çdo larje. Për të kapërcyer këtë situatë, duhet t’i kushtoni vëmendje zgjedhjes së metodës së duhur të larjes dhe tharjes së duhur dhe rregullisht.

Përveç kësaj, pëlhura prej liri nuk është elastike. Sidomos kur përdorni një sasi të drejtpërdrejtë të nxehtësisë i bën rrobat më të prirura për t’u rrudhur dhe dëmtuar.

Aplikimi i pëlhurës prej liri

Aktualisht, pëlhura prej liri ka shumë aplikime në jetë, veçanërisht në industrinë e mobiljeve dhe modës. Ju lutemi shikoni më poshtë për detaje.

Aplikimi i pëlhurës prej liri

1. Aplikimi i pëlhurës prej liri në industrinë e mobiljeve

Me origjinë natyrale së bashku me absorbueshmëri të shkëlqyer, sipërfaqe të butë, kjo pëlhurë është e përshtatshme për çarçafë ose perde, mbulesa të brendshme. Për artikujt e kuzhinës, liri përdoret gjithashtu për të qepur mbulesa tavoline, përparëse ose çanta ushqimore.

2. Në industrinë e modës

Pëlhura prej liri është e segmentuar nga niveli i mesëm në atë të lartë, ky material po plotëson gjithnjë e më shumë nevojat e bukurisë për shkak të materialit të tij të butë dhe rezistencës së mirë ndaj nxehtësisë, kështu që përdoret për të prodhuar këmisha dhe funde mbrojtëse nga dielli.

Çmimi aktual i pëlhurës prej liri

Në varësi të llojit të materialit, pëlhura prej liri do të ketë çmime të ndryshme. Në tregun e sotëm, ata shpesh i ndajnë çmimet bazuar në karakteristikat e tij të përbashkëta. Pra, sa është pëlhura prej liri për metër pëlhurë? Këtu janë disa sugjerime Tam Anh për ju.

Pëlhurë prej liri pluhur: Çmimi është rreth 79,000 VND / 1.5 m (Kjo pëlhurë është e përshtatshme për të qepur mbulesa tavoline, çanta, çanta shpine, perde)

Pëlhurë liri me cilësi të lartë, çmimi varion nga 90,000 VND/m2.

Pëlhurë prej liri me gëzof: 150,000 VND/m.

Pëlhurë liri e gërvishtur 140 000 VND/m.

Pluhur pëlhure prej liri 80 000 VND/m.

Përveç kësaj, nëse keni nevojë të përdorni pëlhurë prej liri në sasi të mëdha, mund të blini pëlhurë prej liri në tregtarët e rrobave me çmime me shumicë.

Disa lloje të njohura dhe të njohura të pëlhurave prej liri

Pëlhura prej liri përdoret gjerësisht nga konsumatorët në jetën e përditshme. Këtu janë disa lloje të pëlhurave prej liri që janë të njohura nga konsumatorët:

1. Liri nuk rrudhet

Liri ka një sasi të caktuar rrudhash në natyrën e tij origjinale, edhe nëse nuk mund t’i heqësh qafe ato rrudha. Pëlhurat pa rrudha janë pëlhura që përzihen me materiale të tjera pa rrudha për ta bërë pëlhurën më të bukur. Megjithatë, së bashku me avantazhet e pëlhurës si ajrosja, aftësia për të thithur djersën do të ulet. Pra, duhet të keni parasysh përpara se të blini pëlhurë pa rrudha për t’u përdorur për veten ose familjen tuaj.

2. Pëlhurë prej liri Koreane

Nëse jeni një person që punon shpesh në ajër të kondicionuar, liri pa rrudha do të jetë një zgjedhje perfekte për t’ju ndihmuar të mbroni lëkurën tuaj. Dhe nëse jeni një person që duhet të lëvizni, jeni aktiv dhe shumë, por megjithatë dëshironi të përdorni këtë pëlhurë, duhet të zgjidhni rroba të lirshme dhe të lëvizshme që i përshtaten natyrës së punës tuaj.

3. Pëlhurë prej liri mëndafshi (pëlhurë prej liri mëndafshi)

Liri mëndafshi është një pëlhurë që përzihet me mëndafsh, zakonisht në masën 30% dhe 70% të lirit. Produkti i përfunduar do të ketë vetitë e të dy fibrave: me shkëlqim, të butë, absorbues dhe më të butë. Ju mund t’i përdorni këto pëlhura për të bërë fustane ose këmisha zyre që janë shumë luksoze dhe bien në sy.

4. Pëlhurë prej liri të bardhë

Pëlhura prej liri ka ngjyrën origjinale të kafesë së çelur, të verdhë të çelur etj., kështu që nëse dëshironi të blini lino të bardhë, është padyshim një pëlhurë e përpunuar, e zbardhur. Pëlhurat e bardha zakonisht janë të endura në një mënyrë të moderuar, as shumë të trasha as shumë të holla. Sipërfaqja e pëlhurës prej liri ka një shkëlqim të caktuar. Kur e vendosni, nuk ka nevojë për rreshtim shtesë brenda. Çmimi i pëlhurës prej liri të bardhë është i lartë, çmimi luhatet në intervalin 100k/m.

Ju lutemi, shihni më shumë nga ndarja e Tam Anh në lidhje me pëlhurën popullore të sotme

Si të identifikoni pëlhurën prej liri?

Pëlhurë prej liri Zakonisht janë shumë të lëmuara, pa garzë dhe do të zbuten me larjen e përsëritur nëse i lani siç duhet.

Për sa i përket ngjyrës, nuk është e bardhë e pastër. Ngjyra origjinale e lirit është e bardhë fildishi, fshatar, i dredhur ose gri.

Mund të digjni pak liri sepse digjet shumë ngadalë kur digjet, sepse liri është i zbrazët. Pëlhura prej liri kur digjet do të ketë erë si letra që digjet, hiri pas djegies do të jetë po aq i butë sa hiri i fibrave të pambukut.

Si të lani pëlhurën prej liri

Ekzistojnë 2 mënyra të njohura për të larë pëlhurën prej liri sot: larja me makinë dhe me dorë, shikoni udhëzimet se si ta lani më poshtë.

1. Larje në makinë

Pëlhura prej liri lahet plotësisht në makinë pasi është endur shumë fort. Por për shkak të natyrës së ngjashme me pëlhurën e pambukut, ajo do të tkurret pas shumë larjeve. Pra, duhet t’i kushtoni vëmendje temperaturës së ujit, zakonisht jo më shumë se 40 gradë dhe mundësisht ujit të ftohtë. Përveç kësaj, duhet të vini re edhe disa gjëra më poshtë që të mund të ruani rrobat në mënyrën më të mirë:

– Zgjidhni një larje të butë, ose një larje leshi për të mos tkurrur këtë pëlhurë.

– Zgjidhni nivelin maksimal të ujit në mënyrë që rrobat të lëvizin pa probleme në ujë, duke ndihmuar në ruajtjen e formës dhe të mos rrudhosen.

– Larja në sasi të moderuara ndihmon për të minimizuar rrudhat e shpatullave prej liri.

– Ndani rrobat e lehta dhe të errëta me mençuri në thasë rrobash për të parandaluar njollat ​​e ngjyrave nga rrobat e tjera.

– Mos i lani rrobat prej liri me ujë të nxehtë sepse kjo do ta bëjë pëlhurën shumë të lehtë për tu shtrirë.

2. Larja e duarve

Nëse numri i rrobave është i vogël, mund të zgjidhni mënyrën e larjes së duarve dhe përveç kësaj, duhet të “shënoni” edhe disa shënime:

Mos e fërkoni ose fërkoni fort për të shmangur shkaktimin e pëlhurës së gërvishtur. Nëse njollat ​​janë kokëfortë, ato mund të zhyten në detergjent të holluar rrobash për 15 minuta përpara se të lahen.

– Mos përdorni detergjentë të fortë që shkaktojnë konsum të pëlhurës sepse liri është një pëlhurë natyrale, do të dëmtohet lehtë.

– Shkundni sapunin nga rrobat para tharjes.

Ju mund të jeni të interesuar për pëlhurën më të përdorur të Oksfordit sot

Si të kujdesemi për këmisha prej liri?

Rrobat e bëra prej liri nuk duhet të lahen në ujë të nxehtë (mbi 40 gradë Celsius). Në vend të kësaj, përdorni ujë të ngrohtë ose të ftohtë për të ruajtur rrobat në mënyrën më të mirë.

Nëse rrobat tuaja janë me ngjyrë, lajini ato në ujë të ftohtë për të mos u zbehur shpejt

Përdorni vetëm detergjent me një përqendrim të ulët zbardhues, sepse nëse përdorni një përqendrim të lartë detergjenti, rrobat tuaja do të dëmtohen lehtësisht.

Tharja e rrobave në mënyrë natyrale në ajër është mënyra më e mirë nëse doni të thani rrobat prej liri.

Epilogu

Shpresojmë se informacioni i mësipërm i Tam Anh Leather ju ka ndihmuar disi të kuptoni më shumë rreth Pëlhurë prej liri dhe zgjidhni produktet që janë më të përshtatshme për ju. Nëse dëshironi të zotëroni produkte të bëra nga lëkura origjinale dhe materiale të tjera me cilësinë më të mirë, ju lutemi vizitoni dyqanin Tam Anh, një nga adresat prestigjioze të specializuara në ofrimin e produkteve prej lëkure për meshkuj. Është besuar dhe përdorur nga shumë përdorues.

Tam Anh ka marrë shumë mbështetje të fortë dhe të ngushtë nga zotërinj, kështu që ju mund të jeni plotësisht të sigurt për cilësinë kur porosisni produkte këtu.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Vải linen là gì? Đặc điểm, ứng dụng, giá chất liệu vải Linen . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *